Et En

Toompea jalamilt startiva Tallinna Maratoni kõik tänavused võistlustrassid on üheringilise kiire rajaprofiiliga ning viivad osavõtjad Eesti pealinna kuue linnaosa eripalgelistesse paikadesse.

05.08.2022
allikas: Spordiürituste Korraldamise Klubi
allikas: Spordiürituste Korraldamise Klubi

PRESSITEADE

4. august 2022

 

Toompea jalamilt startiva Tallinna Maratoni kõik tänavused võistlustrassid on üheringilise kiire rajaprofiiliga ning viivad osavõtjad Eesti pealinna kuue linnaosa eripalgelistesse paikadesse.

Eesti suurim rahvaspordisündmus toimub 10.-11. septembril. 

 

Tallinna Maratoni võistluskeskus ning spordi- ja tervisemessi ala paiknevad Vabaduse väljakul. Samas toimuvad ka autasustamistseremooniad ning kultuuriprogramm. 

 

Eesti suurima liikumissündmuse stardi- ja finišipaik asub Toompea jalamil Falgi teel, kust avaneb meeliülendav vaade Pika Hermanni tornile, kus igal hommikul koos päikesetõusuga heisatakse ning päikeseloojanguga langetatakse sinimustvalge Eesti riigilipp.

 

Tipptasemel pikamaajooksjaid ja tuhandeid liikumisharrastajaid kaasava rahvusvahelise Tallinna Maratoni võistlusprogramm algab 10. septembril kell 9.00 startiva poolmaratoniga (21,1 km). Poolmaratoni rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava ja Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänava ning Paldiski maantee ületamiseks võetakse kasutusele lüüsid, kus eriväljaõppe saanud kohtunikud ja reguleerijad aitavad tagada ürituseaegse transpordi toimimise. Edasi suunduvad jooksjad raudteetammile rajatud Kõrgepinge tänava avarale kergliiklusteele, sealt Tuuliku ja Tuuleveski tänava ning Paldiski maantee aluse tunneli kaudu Rocca al Mare kergliiklusteedele. Vabaõhumuuseumi tee kaudu liigutakse mööda mereäärset promenaadi tagasi Stroomi rannapargi alale ning viimased kilomeetrid tullakse Kolde puiestee, Ristiku ja Kopli tänavate ning Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele, kust pööratakse Falgi teel asuvale lõpusirgele. 

 

Laupäeval, kell 14.00 on kavas viiekilomeetri pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Falgi teelt, Toompuiestee, Rannamäe tee, Tolli ja Suurtüki tänavate kaudu Tornide väljakule ja sealt edasi Tallinna vanalinna. Ajalooliste tänavate kaudu jõutakse Raekoja platsile ja Harju tänava kaudu  finišipaika Vabaduse väljakul. Populaarsel Nike Noortejooksul pääseb tänavu starti kaks tuhat viissada osalejat.

 

10. septembri õhtul kell 17.00 starditakse alati rohkearvulise osavõtjaskonnaga kümnekilomeetri pikkusele RIMI Sügisjooksule, mille rada viib osalejad Paldiski maantee, Ristiku tänava, Kolde puiestee, Kopli ja Tööstuse tänavate kaudu Kalamaja atraktiivsesse piirkonda, kus rada läbib ajaloolist Põhja-Tallinna tööstusrajooni, teeb tiiru ümber imposantse Lennusadama vesilennukite angaari, möödub moodsast Noblesseri kvartalist, kurikuulsast Patarei vanglast ja Kalasadamast. 

Kultuurikilomeetri kaudu jõutakse Kultuurikatlani ja tullakse Põhja puiestee ja Rannamäe tee kaudu Toompuiesteele ning sealt jõutakse Falgi teel asuvasse finišisse. 

 

Laupäeval tasub uudistama tulla terve perega, sest kell 12.00-16.00 toimuvad Snelli staadionil Limpa lastejooksud, kuhu on oodatud nii pealinna lapsed kui kõik kaugemalt saabujad.

 

Pühapäeval, 11. septembril kell 9 hommikul algab Toompea jalamilt klassikaline 42,195 kilomeetri pikkune maratonijooks. Paldiski maantee, Ristiku ja Kopli tänavate kaudu liigutakse varahommikuse Kalamaja unistele teedele, kus tehakse lühike tiir Noblessneris ja Põhja Tallinnas tööstuskvartalis, misjärel suundutakse Erika tänava ning Kolde puiestee kaudu Stroomi rannapargi kergliiklusteedele. Sõle tänav ja Paldiski maantee ületatakse lüüside kaasabil, nagu laupäevalgi. Poolmaratoniga sarnaselt kulgeb pühapäevane rada kuni Paldiski maantee sillani, kust maratonist osavõtjad saavad joosta Harku järve kõrval ja teevad seejärel kaheksakilomeetri pikkuse ringi kauni looduse keskel Astangu kergliiklusteid mööda. Paldiski maantee aluse tunneli kaudu jõutakse Rocca al Mare kergliiklusteedele ning maratoniraja lõpuosa on täpselt sama nagu päev varem toimunud poolmaratonil. 

 

Seekordse Tallinna Maratoni teeb unikaalseks asjaolu, et esmakordselt puutuvad jooksutrassid kokku tervelt kuue Tallinna linnaosa territooriumiga – Kesklinn, Põhja Tallinn, Haabersti, Mustamäe, Kristiine ja Nõmme. Üheringilised distantsid toovad korraldajatele töömahtu oluliselt juurde, aga peaksid tagama sujuvama ürituseaegse liikluskorralduse, kui jooksude läbiviimine mitmeringilistena.

 

Paralleelselt tavapärase suursündmusega toimub 1.-30. septembrini Tallinna Maratoni virtuaaljooks, millel saab kaasa lüüa mistahes maailma nurgas. Eesti suurimal virtuaalsel spordisündmusel on võimalik osaleda väga populaarseks osutunud kombineeritud maratonil, ehk “maratoni kombol”, mis on jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Samuti toimub virtuaalne lastejooks.

 

Eesti suurimale jooksu- ja liikumissündmusele võib tänavu taas oodata enam kui viisteist tuhat osavõtjat, kellest viiendik on välisosalejad.

 

Spordiürituste Korraldamise Klubi poolt alates 2000. aastast toimunud Tallinna Sügisjooksud ja alates 2010. aastast korraldatud Tallinna Maratonid on seni liikuma pannud üle 250 000 liikumisharrastaja. Eesti ajaloo osavõturohkeima rahvusvahelise spordisündmuse osavõturekord sündis Eesti Vabariigi juubeliaastal 2018, kui Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu distantsidel osales kokku 23 940 jooksjat ja liikumisharrastajat 67 riigist. 

 

Eesti suurimale jooksusündmusele saab registreerida internetiaadressil www.jooks.ee 

Rajaskeemidega saab tutvuda siin

 

 

Kommentaarid
Kommentaare pole. Saad olla esimene julge, kes kommentaari lisab :)
Nimi: E-post:
Kontrollkood

...